Nuo rugsėjo 24-tos iki spalio 15-tos dienos Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje - trijų menininkų paroda apie Holokaustą, apimanti ne tik žydų genocido temą. Meno kūriniais autoriai kalba apie išdavystę, mirtį, herojiškumą bei ryžtą kovoti ir apginti savo valstybę.
Ukrainietės dailininkės Natalijos Gerasimenko tapybos darbų ciklą pradeda paveikslas pagal gerai žinomus Senojo Testamento įvykius. Brolžudystė. Kainas ir Abelis. Ir šio nusikaltimo metaforiški pasikartojimai Antrojo pasaulinio karo metais, kuomet kaimynas skundė ir žudė kaimyną ar giminaitį. Paveiksluose pasakojami įvairūs siužetai: pradedant žmonių sekimu ir suėmimais jų namuose ir baigiant koncentracijos stovyklų vaizdais. Autorė akcentuoja būtent žydų tautos persekiojimą.
Kaip tik apie dabartinį konfliktą ir sąsajas su senovės graikų mitiniais kariais pasakoja kito parodos autoriaus, taip pat ukrainiečio Matvejaus Vaisbergo grafikos paveikslai. Jo darbų ciklas "Plona raudona linija“ skirtas pagerbti Mariupolio gynėjams, o istoriškai terminas siejasi su XIX a. Krymo karo įvykiais, kuomet raudonai apsivilkę škotų kariai turėjo pridengti plačiai išsidėsčiusį frontą nuo daug gausesnių rusų pajėgų. Istorija kartojasi. Net priešas liko tas pats.
Garbingiausioje ir šiek tiek užtamsintoje vietoje įkurdintas pats įdomiausias pagal gamybos būdą parodos akcentas – Dovilės Dagienės „Augalų atmintis“. Herbarizuoti augalų lapai, kuriuos reikia saugoti nuo saulės spindulių, kad neišbluktų chlorofilas, savo lapuose slepia vaikų atvaizdus. Išskirtine technika atlikti darbai apjungia augalų, surinktų netoliese žydų istorinių pastatų, atmintį, su vaikų, kurie neretai lyginami su žiedais ar daigais, veidais. Į platų floros pasaulį autorę pastūmėjo žydų botaniko, dėstytojo Jokūbo Movšovičiaus istorija. Nepaisant išdavysčių, jam pavyko išgyventi per vokiečių okupacijos ir genocido laikotarpį." (Iš laikraščio "Vienybė" publikacijos)
Paroda - tik dalis projekto, kuriame numatyta atvira pamoka apie genocidą - koks jis bebūtų - žydų, ukrainiečių, romų ar totorių. Šią pamoką ves parodos kuratorius buvęs Lietuvos Tautinių mažumų tarybos pirmininkas, dabartinis valdybos narys Daumantas Levas Todesas ir Judita Gliauberzonaitė. Pamoka vyks Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje rugsėjo 24-tą dieną 13 val., jos trukmė - apie 2 valandas. Į šią atvirą pamoką kviečiami tiek Naujosios Akmenės mokyklų moksleiviai, tiek visi susidomėję žmonės.
Šis neeilinis renginys Akmenės rajone - projekto "Atminties žygis. Akmenė 2024", kurį vykdo Diana ir Marijus Lopaičiai, o iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Akmenės rajono savivaldybė, dalis. Projekto partneriai - Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka ir Akmenės krašto muziejus.