easy read easy read
easy read easy read

Naujienos

Darbas vasarą reikšmingai prisidėjo prie moksleivių tobulėjimo

Naujienos

Šiais metais Akmenės rajono savivaldybės administracija antrą kartą vykdė Akmenės rajono savivaldybės jaunimo užimtumo vasarą ir integracijos į darbo rinką programą, kurioje Akmenės rajono moksleiviai nuo 14 iki 21 metų gali įsidarbinti pasirinktoje rajono darbovietėje, o darbdaviai gauti kompensaciją už įdarbintą jauną žmogų.

Akmenės rajono savivaldybės jaunimo užimtumo vasarą ir integracijos į darbo rinką programa 2025 m. įgyvendinta iš savivaldybės biudžeto lėšų ir iš valstybės biudžeto lėšų, laimėjus Jaunimo reikalų agentūros skelbtą finansavimo konkursą ir gavus finansavimą projektui „Vasarą dirbu – savo ateitį kuriu!“. Projekto tikslas – sudaryti palankias sąlygas kokybiškam jaunimo užimtumui didinti vasaros metu (ne ugdymo proceso metu) Akmenės rajono savivaldybėje.

Programoje šiemet dalyvavo net 9 darbdaviai, pas kuriuos bendrai liepos-rugpjūčio mėnesiais dirbo 19 Akmenės rajono moksleivių. Darbdaviui, įdarbinusiam jauną žmogų pilnu etatu, už vieną mėnesį kompensuota 520 Eur. Moksleiviai birželio pabaigoje darbo pradžiai ruošėsi vienos dienos mokymuose su lektoriumi Aidu Gedminu, kuriuose susipažino su darbo etikos, bendradarbiavimo subtilybėmis, išsikėlė tikslus, kokias kompetencijas norėtų pastiprinti dirbant vasarą, užpildė specialų klausimyną apie savo įsitikinimus ir kompetencijų vertinimą, o baigus darbą vėl turėjo pildyti panašų klausimyną, kad būtų galima įsivertinti savo ūgtelėjimą ir įvykusius pokyčius.

Jaunuoliai po vasaros darbo patirties aiškiai sustiprino savo emocinį intelektą – jų vertinimu, jie geriau atpažįsta tiek savo, tiek kitų emocijas. Taip pat išaugo jų savarankiškumas: mokiniai drąsiau priėmė sprendimus, gebėjo patys spręsti kasdienes užduotis, išryškėjo sumokimas, kad atsakomybė reikalauja daugiau pastangų nei manyta iš pradžių. Labai ryškiai patobulėjo komunikaciniai įgūdžiai – darbo aplinka skatino aiškiai, pagarbiai ir efektyviai bendrauti su klientais, kolegomis ir vadovais. Įvairios užduotys ir naujos situacijos taip pat sustiprino kūrybiškumą bei kultūrinį sąmoningumą, padėdamos jaunimui lanksčiau mąstyti ir geriau suprasti skirtingas socialines aplinkybes. Pastebėtas ir pilietiškumo augimas, nes jaunuoliai realiai prisidėjo prie bendruomenės veiklų, o didžiausias pokytis fiksuotas skaitmeninėje kompetencijoje – technologijų naudojimas, informacijos valdymas ir tinkamų skaitmeninių įrankių pasirinkimas tapo daug tvirtesne jų kasdienio darbo dalimi. Šiek tiek kritiškiau įvertinta socialinė, emocinė ir sveikos gyvensenos kompetencija rodo, kad jaunimas įgijo sąmoningesnį supratimą apie darbo krūvį, poilsio svarbą ir asmeninių įpročių valdymą.

Moksleiviai bendrai programą vertina puikiai, ypač gerai vertinami ir santykiai su kolegomis, pažymima, kad visada, jei buvo poreikis, buvo sulaukiama pagalbos iš darbovietėse juos kuravusių bendradarbių. Jauni žmonės pastebi, kad džiaugiasi, jog galėjo vasarą praleisti prasmingai, užsidirbti pinigų, išmokti kažką naujo, susipažinti su naujais žmonėmis.

Darbdavių atsiliepimai apie šią programą taip pat išlieka labai teigiami, dalis džiaugiasi gavę papildomas darbo rankas, dalis į jaunus žmones žiūri kaip į galbūt būsimus nuolatinius darbuotojus. Žinoma, darbdavius motyvuoja ir programos bei projekto dėka suteikiama kompensacija už įdarbintą jauną žmogų.

Be šios naujos programos, Akmenės rajono savivaldybėje šiemet jau vienuoliktą kartą buvo organizuojamas moksleivių įdarbinimas pagal Infrastruktūros priežiūros ir plėtros programos užimtumo programą, kurios dėka šiemet 22 moksleiviai dirbo ugdymo ir kultūros įstaigose vasaros laikotarpiu (ne ugdymo proceso metu).

Akmenės rajono savivaldybėje vykdomos jaunimo įdarbinimo vasaros laikotarpiu programos ne tik suteikė jaunuoliams pirmąsias darbo patirtis, bet ir reikšmingai prisidėjo prie jų asmeninio augimo. Dauguma kompetencijų – nuo emocinio intelekto iki kūrybiškumo ir skaitmeninių gebėjimų – sustiprėjo, o jaunimas įgijo realių, praktinių įgūdžių, kurie pravers mokykloje, gyvenime ir ateities karjeroje.

Tokie rezultatai tik dar kartą patvirtina, kad galimybės jaunimui dirbti vasarą turi didelę pridėtinę vertę ir yra svarbi jaunimo kompetencijų tobulinimo dalis. 

Rūta BrazlauskaitėJaunimo reikalų koordinatorė

 

Atgal
easy read easy read