Naujienos

Miestelio šventę rengėme ir šventėme kartu

Naujienos

Baigia atslūgti šviesios ir teigiamos šventinės emocijos, žavesį praradę gėlių kilimai ir didingos Raudonskardžio vyrų pagamintos skrybėlės „paliko“ Simono Daukanto aikštę, vis rečiau vaizdais kažkas „pasidalina" veidaknygėje, tik gražiosios skrybėlės vis dar džiugina skaitytojų akis parodoje Kazio Narščiaus bibliotekoje. Šventės turi pradžią ir pabaigą...

Tradicinės miestelio šventės skelbimas „žadėjo" daug progų vienoje: tai ir bendruomenių sąskrydis, ir Kalniškių kaimo bendruomenės vykdomas projektas „Rudenėlio šventė", ir, žinoma, atlaidai.

Rugsėjo 7-ają nuo pat ryto Papilėje vyko šventės paruošiamieji darbai – kas aikštėje kūrė gėlių kilimus, kas Simono Daukanto gimnazijos stadione statė palapines ir puošė kiemelius, vyko renginio įgarsinimo darbai, o kas dar namuose kepė obuolių pyragus...  Bendruomenių sąjungos įkūrėjai - Raudonskardžio bendruomenės atstovai su savo sukurtu „traktorbusu“ išriedėjo į apylinkes kviesti šventės dalyvių ir svečių.

Vidudienį vedantieji pakvietė visas bendruomenes rikiuotis skrybėlių paradui. Susirinkusius į šventę dalyvius ir svečius pasveikino Papilės seniūnas A. Vaičius ir Papilės parapijos klebonas, kun. R. Marozas.  Skambant šventiniam maršui, daugiau nei 100-to žmonių kolona,  pasidabinę puošniausiomis skrybėlėmis, apsuko garbės ratą stadione. Priekyje buvo nešamos Papilės ir Žemaitijos vėliavos. Prie įrengtos mobilios estrados, visi kartu, pamokyti Akmenės kultūros namų netradicinių šokių grupės, sušoko porą folkliorinių šokių. Skirstydamiesi į kiemelius parado dalyviai skrybėles paliko čia pat įrengtame skrybėlių salone, kad šventės svečiai galėtų pasigrožėti, pasimatuoti, nusifotografuoti.

Kol išmaniosios bendruomenių šeimininkės ant didžiulio Raudonskardžio meistrų pagaminto stalo nešė obuolių pyragus (jų kiekviena bendruomenė buvo įpareigota iškepti ne mažiau kaip „vieną metrą"), kiti turėjo suburti sportininkų komandas varžyboms.

Bendruomenių komandos rungėsi linksmosiose estefetėse: vikšro ėjime, vežė vienas kitą karučiu, lindo per tunelį, kovėsi pagalvių mūšyje, o baigėsi varžybos vyriška - maišo metimo per kliūtį rungtimi.

Teisėjams susumavus rezultatus sportinių varžybų prizininkais tapo Gumbakių bendruomenė, II-ą vietą iškovojo kairiškiečiai ir III-čią vietą užėmė eglesiškiai.

Po varžybų pats laikas atgauti jėgas. Šeimininkės paprašytos pjaustyti pyragus, o visi šventės dalyviai - juos ragauti. Mėgstantys matematiką prieš tai suskaičiavo, kad ant stalo buvo sunešti 48 obuolių pyragai. Beje, kas nepasisotino pyragais, aplankę kiemelius galutinai sotūs galėjo grįžti. Kalniškiečiai vaišino įvairiais užkandžiais ir karštu plovu, gumbakiškiai - žirnių koše, girdė namine gira, kruopiškiai vaišino - sūriu ir ledais, papilėniškiai - kibinais, spurgytėmis, kepta duona, gira, daubiškiečiai šviežiai skintomis avietėmis gaivino, o kur dar turtingi naujaakmeniečių, akmeniečių, raudonskardiškių, kairiškiečių, eglesiškių, Papilės klubų stalai...

Pasisotinus galima šventę tęsti. Sveikinimo žodį tarė rajono savivaldybės vicemeras T. Martinaitis, ir šia proga įteikė lentelę „Pavyzdingai tvarkoma sodyba 2019" rajoniniame sodybų apžiūros konkurse pripažintiems šeimininkams S. ir R. Ivanauskams iš Urbonaičių k., padėka ir piniginis prizas atiteko V. Čiapui iš Nepriklausomybės g., Papilės mstl. Seniūnas, talkinant vicemerui, pasveikino seniūnijos bendruomenių pasiūlytus gražiai tvarkomų sodybų šeimininkus: O. ir D. Kulvelius, ir R. ir Z. Žadeikius iš Nepriklausomybės g., Papilės mstl., A. Krasauskienę ir V. Kučinską iš Gumbakių, M. ir A. Kolbergus iš Kairiškių k., S. Prancuitienę iš Eglesių k., N. Kovėrienę iš Kalniškių k. Seniūnas nuoširdžiai padėkojo visoms šventėje dalyvavusioms bendruomenėms ir daug išmonės, darbo įdėjusioms ruošiant kiemelius, kuriant gėlių kilimus ir skrybėles, dalyvaujant varžybose,: Daubiškių gyvenvietės, Eglesių KB „Papartis", Gumbakių, Kalniškių, Kairiškių KB ir klubui „Margažiedis", Papilės miestelio, Raudonskardžio, klubams „Atgaiva", „Parama", neįgaliųjų draugijos Papilės padaliniui, ikimokyklinio ugdymo skyriui „Kregždutė", svečiams, bendruomenių sąskrydžio dalyviams iš Naujosios Akmenės kaimiškosios seniūnijos, Kruopių ir Akmenės seniūnijų. Bendruomenėms įteikė padėkas ir po šakotį.

Šventinį vakarą linksmino grupė „Vyšnios", atlikėjai M. Šedžiuvienė ir A. Janonis. besibaigiant koncertams dangų nušvietė fejerverkai, iki vidunakčio muzikantai L. Grigas ir L. Čeludis linksmino gegužinės dalyvius.

Antroji šventės dalis – atlaidų diena. Vargu ar kas galėtų prisiminti, nuo kada švenčiami Švč. Mergelės Marijos gimimo atlaidai Papilėje, turintys savitą „Matkibužo“ pavadinimą.

Šie atlaidai buvo ypatingi tuo, kad po 30 metų į Papilę Šv, Mišių laikyti atvyko kanauninkas J. Paulauskas. Iškilmingumo suteikė Mažeikių kultūros centro mišraus choro „Draugystė“, vadovaujamo charizmatiškojo  meno vadovo ir dirigento Ričardo Grušo, giedojimas Šv. Mišiose ir koncertas po jų.

Atlaidai buvo gera proga seniūnijos rėmimo fondui „likviduoti“ skolą – įteikti kilniausiojo poelgio nominaciją Laimai ir Jonui Šalčius, kurie po metų pertraukos vėl sugrįžo iš JAV aplankyti savų namų Papilėje. Nominaciją įteikė seniūnas A. Vaičius, padėkodamas svečiams už teikiamą paramą kraštui.

Taip pat seniūnas padėkojo ir monografiją „Papilė“ įteikė metus parapijai tarnaujančiam klebonui kun. R. Marozui.

Šventė buvo tokia, kokią ją susikūrėme patys. Ja pasidžiaugėme patys, šiltų žodžių sulaukėme iš sugrįžusių gimtinėn papilėniškių ir svečių. Seniūnas A. Vaičius nuoširdžius padėkos žodžius dar kartą taria daugiausiai prie šventės prisidėjusiai idėjų generatorei Raudonskardžio bendruomenei ir jos pirmininkei I. Beišinienei, projektą vykdžiusiai ir juo su Papile „pasidalinusiai“, šventės dalyvius plovu vaišinusiai Kalniškių kaimo bendruomenei, ir jos pirmininkei S. Ivanauskienei, visoms bendruomenės dalyvavusioms šventėje, sutikusioms su visais organizatorių keltais „reikalavimais“: gėlių kilimų kūrimu, skrybėlių puošimu ir dalyvavimu parade, pyragų kepimu. Visos šios atrakcijos suteikė šventei spalvų ir žavesio.

Nuoširdžiai dėkojame šventės rėmėjams: H. Ir R. Dargiams, Papilės žemės ūkio bendrovei, UAB „Idavang“.

Birutė Ungeitienė
Papilės seniūnijos seniūno padejėja

Atgal
easy read