easy read easy read
Naujienos

Patirtinis ugdymas ,,Pelkių gyventojai“

Naujienos

2020 metų kovo 10 dieną vaikų lopšelio-darželio ,,Buratinas“ priešmokyklinės grupės ,,Bitutės“ ir ikimokyklinės grupės ,,Boružiukai“ ugdytiniai lankėsi Ramučių gimnazijoje. Biologijos kabinete vaikų laukė Sigita Dacytė - Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijos biologijos mokytoja metodininkė. Ji pristatė vaikams skaidres apie pelkių gyventojus ir papasakojo apie juos. Vėliau vyko praktinis užsiėmimas, kurio metu vaikai pelkių gyventojus stebėjo per lupas ir mikroskopus.

Mokytoja vaikams parodė skaidres apie lašalus. Papasakojo, kad jie labiau mėgsta švarius vandenis ir todėl yra geras užterštumo rodiklis. Lašalų lervos minta dumbliais, organinės medžiagos liekanomis, pasitaiko ir plėšrių. Antra vertus, pačios lašalų lervos yra geras maisto šaltinis kitiems vandens gyvūnams. Vaikai matė lašalo lervą lupos pagalba. Vanduo buvo paimtas iš ,,Rasos‘‘ prūdo Naujojoje Akmenėje. Lašalai skraido vakarais ar naktį netoli vandens, daugelis vaikų sakėsi juos yra matę.

Kitas pelkių gyventojas – dafnija. Dafnijos smulkūs šokinėjantys gėlųjų vandenų vėžiagyviai. Dėl savo šokinėjančio judėjimo būdo, vadinamos vandens blusomis. Gyvena švariame gėlame vandenyje upėse, ežeruose, tvenkiniuose ir kituose stovinčio vandens telkiniuose. Dafnijos maitinasi mažomis maisto dalelėmis, plaukiojančiomis vandenyje, filtravimo būdu. Jos išfiltruoja bakterijas, dažniausiai planktoninius dumblius. Dafnijų kraujotakos sistema atvira. Širdis 20 °C temperatūroje plaka 200 kartų per minutę, žemesnėje temperatūroje sulėtėja. Kraujo ląstelės gerai matomos per permatomą kūną. Deguonies pernešimui dafnijos naudoja hemoglobino baltymą. Dafnijos Naujosios Akmenės ,,Ramučių“ prūdo vandenyje neradome, mokytojos teigimu - dar šalta.

Sekantis pelkių gyventojas – klumpelė. Klumpelė – nedidelis į mažą klumpelę panašus pirmuonis. Blakstienėlės dengia visą kūno paviršių. Maitinasi bakterijomis ir kitais mikroorganizmais. Maistas per burnos angą patenka į virškinamąją vakuolę. Pastaroji gali gyventi labai užterštame vandenyje ir dėl to gali būti užterštų vandens ekosistemų biologinis indikatorius. Abiejų Naujosios Akmenės pelkių - ,,Rasos" ir ,,Ramučių"vandenyse gyvenančias klumpelesvaikai stebėjo per mikroskopą.

,,Buratino" ugdytiniai įgijo naujų patirčių, patenkino savo smalsumą apie vandens gyventojus, ugdėsi motyvaciją sužinoti, patirti, eksperimentuoti, juk aplink mus tiek daug plika akimi nematomos  gyvybės.

Mokytoja Daiva Liuberskytė-Šukienė

Atgal
easy read easy read