Kalbėkime taisyklingai

Karantino (ne)belaukiant

Šiuos metus be abejonės galėtume tituluoti karantino metais. Apie jį tiek kalbėta, tiek rašyta... Beveik visas pasaulis savo kailiu pajuto, kas tai yra karantinas. O dabar dar ir išsiaiškinkime, iš kur tas žodelis kilęs ir ką jis iš tiesų reiškia.

Karantinu vadinamos priemonės, kuriomis neleidžiama iš epidemijos židinio plisti infekcinėms ligoms. Šis žodis kilęs iš italų kalbos quarante, reiškiančio skaičių 40.

Jau senovės Graikijoje buvo taikoma 40 dienų taisyklė, manant, kad ligos, pasireiškiančios per šį laikotarpį, yra ūmios ir itin pavojingos, o ligos, aptinkamos per ilgesnį laiką, buvo priskiriamos prie lėtinių ir keliančių mažesnį pavojų aplinkiniams. Senajame Testamente randami įsakymai izoliuoti užsikrėtusiuosius ir sudeginti jų rūbus, ypač išskiriant maro ir raupų atvejus.

Simboliška, kad žodžio karantinas kilmė susijusi su Italija. Tai pirmoji Europos šalis šiais metais paskelbusi karantiną dėl koronaviruso. Galima teigti, kad po daugiau kaip 600 metų istorija kartojasi. Būtent Italijoje 14 amžiuje pirmą kartą įvestas karantinas. Tuomet laivų keleiviams ir įgulai, atplaukusiems iš maro apimtų šalių, buvo draudžiama 40 dienų išlipti į krantą, siekiant patikrinti, ar jie neparvežė maro užkrato.

Bendrojo skyriaus vyr. specialistė Greta Rimkutė

Atgal