Negalios nustatymo tvarka

Nuo 2024 m. sausio 1 d. įsigalioja svarbūs negalios ir darbingumo nustatymo tvarkos pakeitimai.

Apjungus Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą (NDNT) ir Neįgaliųjų reikalų departamentą bei jam pavaldžias įstaigas, sukurtas naujas darinys - Asmens su negalia agentūra (toliau Agentūra).

Agentūra veiks vieno langelio principu – bus atsakinga už negalios vertinimą, individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos poreikių nustatymą, pagrindinių paslaugų ir pagalbos žmonėms su negalia poreikių nustatymą ir pan.

Negalia bus daugiau vertinama  atsižvelgiant į konkretaus asmens individualius poreikius, dalyvumo sutrikdymus, bus vertinama ir kitos sritys (apsitarnavimas, kasdienė veikla, bendravimas, mobilumas, gyvenamoji aplinka ir kt.). Į vertinimą bus įtraukiamas pats žmogus su negalia, bus siekiama sužinoti, ar žmogui yra reikalingos techninės pagalbos priemonės, asmeninė pagalba, būsto pritaikymas, socialinės paslaugos, mobilumo paslaugos ir kt.

Žmogui su negalia padės pagalbos vadybininkas, kuris asmeniui sutikus, sudarys pagalbos planą ir stebės šio plano įgyvendinimą. Asmenims, kuriems negalia nustatyta neterminuotai, negalios „persivertinti“ nereikės. Naujas negalios vertinimo modelis galios naujai, t. y. pirmą kartą dėl negalios vertinimo besikreipiantiems asmenims.

Asmenims, kuriems negalios nustatymo terminas yra pasibaigęs, pakartotinis negalios vertinimas bus atliekamas pagal naują negalios vertinimo modelį. Į medicininius kriterijus ir toliau bus atsižvelgiama, nes, neįvertinus asmens sveikatos būklės, neįmanoma objektyviai nustatyti negalios lygio.

Neįgalusis nuo sausio 1 d. vadinsis Asmuo su negalia, „darbingumo lygį“ keis į „dalyvumo lygis“, „specialieji poreikiai“ keis į „individualios pagalbos poreikiai“. Taip pat keičiasi slaugos ir priežiūros išlaidų tikslinių kompensacijų pavadinimai ir lygiai:

I individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos poreikio lygis, nustatomas žmogui, kuriam dėl ilgalaikio ar negrįžtamo organizmo funkcijų sutrikimo išsivysto negalia, dėl kurios jis yra visiškai nesavarankiškas, negeba orientuotis ar judėti ir jam reikalinga nuolatinė kito asmens pagalba.

II individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos poreikio lygis nustatomas žmogui, kuriam dėl ilgalaikio ar negrįžtamo organizmo funkcijų sutrikimo išsivysto negalia, dėl kurios jis turi didelių savarankiškumo, galimybės orientuotis ar judėti sunkumų, dėl kurių jam reikalinga kito asmens pagalba nuo 6 iki 10 valandų per parą.

III individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos poreikio lygis nustatomas žmogui, kuriam dėl ilgalaikio ar negrįžtamo organizmo funkcijų sutrikimo išsivysto negalia, dėl kurios asmuo turi vidutinių savarankiškumo ir dalyvavimo visuomeniniame gyvenime sunkumų, dėl kurių jam reikalinga kito asmens pagalba nuo 4 iki 6 valandų per parą

IV individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos poreikio lygis nustatomas žmogui, kuriam dėl ilgalaikio ar negrįžtamo organizmo funkcijų sutrikimo išsivysto negalia, dėl kurios asmuo turi nedidelių savarankiškumo ir dalyvavimo visuomeniniame gyvenime sunkumų, dėl kurių jam reikalinga kito asmens pagalba ne ilgiau kaip 4 valandas per parą.

Daugiau informacijos rasite:

Detalesnę informaciją galite gauti Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriuje, adresu: L. Petravičiaus a.2, Naujoji Akmenė, I a.:

 Vardas, pavardė

Pareigos

Kabinetas

Telefonas

Elektroninis paštas

Janė Vaitkevičienė

Paslaugų  poskyrio socialinė darbuotoja konsultantė

117

 (8 425) 59 783

jane.vaitkeviciene@akmene.lt

 

Atgal
easy read